Çanakkale heykeline ayıp boyası

  8 Mart 2008
 
 
 
Ayıp boyası

Çanakkale Savaşları sırasında kaldırdığı 275 kiloluk top mermisiyle destan yazan Seyit Onbaşı’nın heykelinin boyaları döküldü.

Cam elyaf takviyeli polyester malzeme kullanılıp bronz patine ile boyanan 5 metre yüksekliğindeki heykelde, 2 yıl içinde beyaz lekeler oluştu. Ziyaretçiler heykelin durumuna tepki gösterdi.

İlgili yazılar:

One thought on “Çanakkale heykeline ayıp boyası

  1. Kent heykelleri konusunda maalesef teknik sorunlar her geçen gün artmakta ve bilinçli bir çözüm getirilememektedir. Profesyonel anlamda bu konuda bizler kesin ve olumlu çözümler getirmeye çalışıyoruz.

    Sorunun Kaynağı:
    Genel anlamda bakarsak iki tür beyzlama görülebilir. Bu beyazlama alçı kalıptan kalan artıkların polyester ürün üzerinde bıraktığı noktasal izlerin tamamiyle yok edilmemesidir. Diğer bir beyazlama durumu ise, alçı kalıp üzerine döküm yapılacak yapay jelkotta kullanılan kalsit/üstübeç’dir. Bu yapay jelkot içerisine siyah renklendirici pigment kullanılmış olsaydı zamanla patine boyanın korozyona uğramasıyla oluşabilecek bu tür beyaz lekeler görülmemiş ve bu şekilde sırıtmamış olurdu.

    Orijinal ürün yüzeyi beyaz olduğu sürece, ne tür patine yada boyama yaparsanız yapın dış hava şartlarına maruz kalan her boya eskimeye mahkumdur. Bu süre ortalama 1,5 yıldır. Kullandığınız boyanın da kalitesine bağlı elbette. Genelde meslekdaşlarımız sentetik bazlı boya kullanmakta yada maliyeti düşük yapay boyayla çalışmalar yapmaktadırlar. Elyaf katkılı polyester ürünler selilozik bazlıdır ve kullanılacak patine ve boyalarında selilozik bazlı olması kaçınılmazdır.

Bir Cevap Yazın