Amaç heykeli unutturmak

Ankara Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeli konusunda tepkiler çığ gibi geldi. CHP’li Milletvekilleri Baytok ve Bingöl, “Melih Gökçek’in sanat anlayışının bir kez daha ortaya çıktığını” dile getirerek, “Sanatın içine tükürürüm’ diyen bir anlayıştan başka ne beklenir ki?” tepkisini gösterdiler. Cengizhan ÇATAL Deniz BİLİROĞLU

ANKARA Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeli konusunda tepkiler çığ gibi geldi. CHP Ankara Milletvekilleri Nesrin Baytok ve Tekin Bingöl, Melih Gökçek’in sanat anlayışının bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, “Sanatın içine tükürürüm’ diyen bir anlayıştan başka ne beklenir ki?” tepkisini gösterdiler.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, bu heykelin hafızalardan silinmesine rağmen yıllarca Başkent’in simgesi olduğu belirterek şunları söyledi:

“Ulus’taki anıt gibi bu da Ankara’yla simgeleşmişti. Geçici olarak kaldırılacağı söylenmişti. Şimdi ise hurdaların içinde kaderine terk edilmiş olarak bekletiliyor. Melih Gökçek’in sanata bakışı malum. Gökçek, başkansa Başkent’te bu tür sanat eserlerinin çöplükte ya da hurdalıkta bulmak yüksek bir ihtimal. ’Sanatın içine tükürürüm’ diyen bir anlayıştan başka ne beklenir ki? Onun sanat anlayışı ilgisiz yerlere sürahi, semaver koymak.”

Sanatsız Başkent

Melih Gökçek’in başkanlık görevine gelir gelmez sarf ettiği sözlerle sanat anlayışını gösterdiğini anlatan CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ise şöyle konuştu:

“Gökçek’in göreve gelir gelmez sarf ettiği sözleri herkes hatırlar. Göreve gelir gelmez sanat anlayışının ne olduğu belliydi. Kenti sanatla güzelleştirmek gibi bir kaygısı olmadığı için sanat eserlerini de hurdalıklarda çöplüklerde buluyoruz. Başkent, Cumhuriyet’in değil, ’Melih Bey’in Ankarası’ oluyor. Kendisinin tarihi dokuyu ortaya çıkartmak, insanlar için yaşamı kolaylaştırmak gibi bir hedefi yok.”

Çaydanlıktan önemli

CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken de Ankara’nın son 15 yıldır sanat eserleri yerine estetikten yoksun alt ve üst geçit şehri olduğunu belirterek, “Bu bakış açısındaki yönetimi Mustafa Kemal’in başkentine yakıştıramıyoruz. Kınıyoruz” dedi.

Heykelin durumunu görünce çok üzüldüğünü belirten Güleken şöyle konuştu:

“Ben üniversitedeyken Tandoğan meydanındaydı ve çok estetik bir görünümü vardı. Tarihi özelliği olan bir heykelin böyle bir şekilde terk edilmesi sanata saygısızlık ve çağdışılık. Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in Başkenti’nin sanat eserlerini görmek istiyoruz. Halkın görmesi gereken Ankara’da sergilenmesi gereken en önemli heykeldir. Su perisi heykeli, çaydanlık figüründen çok daha önemli. Ankara’yı Ortadoğu kentlerinin kasvetli, karanlık haline getirdiler. Bu heykel çağdaş cumhuriyete geçişin bir simgesidir. Avrupa’da böyle bir heykel inşaat için kaldırılmış olsa son derece özenli bir şekilde muhafaza edilir ve sonra değerlendirilir. Bu yapılan uygulama AB ile birleşme iddiasıyla bağdaşmıyor. Bu heykeli depoya atmalarındaki amaç bu heykeli unutturmak, yok etmek. Bu yapılan 2008 çağdaş bir başkente yakışmıyor.”

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın