Bu saldırı heykele değil toplumsal belleğe karşı


Ankara Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeline tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor. Hurdalıkta bulunan su perisi heykelinin içler acısı halinin “sanata ve milli değerlere saldırı” olduğunun altını çizen sanat çevreleri, sorumluları göreve çağırdı.

Cengizhan ÇATAL

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Başkanı Önder Aydın şunları söyledi:

“Bu yapılan cumhuriyetin değerlerine karşı bir saldırıdır. Hiçbir şekilde raslantı veya tesadüf değil, aksine sistemli olarak işleyen katletme ve hafızadan silme projesidir. Müzeler, anıtlar ve heykeller toplumun, cumhuriyetin, milli değerlerin hafızalarıdır. Ben aslında oraya heykelin değil, koca bir milletin belleğinin ve milli değerlerin atıldığını düşünüyorum. Ankara’da heykellere karşı yapılan bu sistematik katliamı nefretle ve dehşetle kınıyorum. Ankara Hürriyet’in sanat değerleri adına yaptığı bu başarılı çalışmadan ötürü de kutluyorum.”

Bakanlığı çağrı

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Başkanı Hatice Kumbaracı Gürsöz, heykelin bulunmasından sonra Kültür Bakanlığı’nın acil olarak harekete geçmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“1924 yılında Şehremini Asaf Bey tarafından Ankara’ya kazandırılan fıskiyeli havuzun akibeti, Türkiye’nin aydınlık yüzünün temsilcileri olan sanatçılar tarafından uzun süredir merak ediliyordu. Bu heykelin bulunması bizleri ne kadar memnun ettiyse, şu andaki içler acısı durumu da o derecede üzdü. Büyük Atatürk’ün ’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ özdeyişini hatırlıyor ve damarlarımızdan birinin kopmaması için ülkemizde sanat eserlerinin toplumla kucaklaşmasını diliyoruz. Sanatçılar yarattıkları eserleriyle kalıcıdır. Bu nedenle eserler parçalanmak veya bir köşeye atılmak yerine, genç nesillere ışık vermek üzere özenle korunmalı ve topluma kazandırılmalıdır. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı’nın bu konuya duyarlılıkla yaklaşacağını ümit ediyor ve bu yapıtı Ankara’da uygun bir mahalde görmek istiyoruz.”

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın