Etnografya Müzesi’nde Ata’ya saygı


Umut ERDEM

Etnografya Müzesi’nde Ata’ya saygıKültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk’ün naaşının geçici olarak 15 yıl boyunca muhafaza edildiği Etnografya Müzesi’nin bahçesindeki tarihi dev Atatürk heykeline yeniden hayat vermek için hummalı bir çalışma başlattı.

Üzerinde Kurtuluş Savaşının, Meclisin ilk açılışının ve Atatürk’ün yabancı heyetleri kabul edişinin işlendiği rölyefler olan heykel onarılarak güçlendiriliyor.

1927 yılında Taksim Cumhuriyet Abidesi’nin de heykeltraşı olan İtalyan Pietro Canonica tarafından yapılan anıt heykelde Atatürk, yürüyen bir atın üzerinde asker üniformasıyla tasvir ediliyor.

Rölyefler temizleniyor

Bakanlık, zaman içinde kimyasal oksitlenmeden dolayı görünmez hale gelen rölyefleri temizleyerek yeniden ortaya çıkarıyor. Zaman içerisinde mermer bloklar arasında açılan boşluklar dolduruluyor ve kuş dışkılarından dolayı meydana gelen kirlenmeler temizleniyor. Bakanlık ayrıca heykelin çevresine de yeşil alan düzenlemesi de yapıyor. Müze ziyaretçilerinin dinlenebileceği bir çay bahçesi oluşturuluyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatıyla başlayan onarım çalışmalarının yaklaşık bir aydır devam ettiğini aktaran Etnografya Müze Müdürü Yücel Kumandaş, önümüzüdeki hafta içerisinde onarımın tamamlanacağını kaydetti.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın