Sembol dişi kurt iki yıldır kayıp


Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün 70 yıllık sembolü, efsanevi “Dişi kurt, Romulus ve Remus” heykeli iki yıldır kayıp.

ANKARA Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün 70 yıllık sembolü, efsanevi “Dişi kurt”un heykeli iki yıldır kayıp.

Roma mitolojisine göre, dişi bir kurt tarafından emzirilen Romulus ve Remus kardeşlerin tasvir edildiği ve bronz replikasının İtalya Hükümeti tarafından 1930’lu yıllarda fakülteye hediye edildiği heykel, 2006 eğitim-öğretim yılı başında fakültenin restorasyonu sırasında ortadan kayboldu. Aradan geçen süre içinde olayla ilgili soruşturma başlatılsa da heykelin kimler tarafından ve neden çalındığı henüz ortaya çıkmadı.

Üniversitenin Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Coşkun Özgüner olaya ilişkin yaptığı açıklamada, dişi kurdun emzirdiği kardeşlerden biri olan Romulus’un 15 yıl önce çalındığını, 2006’da da diğer kardeş Remus’la birlikte dişi kurdun çalınarak, heykelden eser kalmadığını belirtti. Özgüner, “Dişi kurdun emzirdiği kardeşlerden biri olan Romulus 15 yıl önce fakültede badana ve boyama işlemleri sırasında çalındı. Geçen sene ise heykelden geriye kalanın tümü yine bir restorasyon sırasında çalındı” dedi.

Rektörün bilgisi yok

Özgüner, heykelin bir replika olmasından kaynaklanması nedeniyle antik olmadığını ancak heykeli çalanların bronzunu eritip maddi değer elde etmek amacını taşıyabileceğini ifade etti.

Dönemin rektörü Prof. Dr. Nusret Aras’ın orijinali Roma’da bulunan heykelin çalındığından haberi olmaması ise dikkat çekti. Prof. Dr. Aras, konuya ilişkin hiçbir bilgisi olmadığını söyleyerek, “Bununla ilgili bana intikal eden bir şey yok, ama yine de araştıracağım” dedi.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın