Konya yolunda üstgeçite semazen heykeli

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Konya Yolu’nda, Ankara Emniyet Müdürlüğü ile Ankamall Alışveriş Merkezinin arasında bulunan üst geçidin her iki yanına hareketli semazen heykelleri yaptırdı.

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan yenileme  çalışmaları nedeniyle üst geçitlere, bulundukları güzergah, cadde ve bulvarların  isimlerini çağrıştıran sembolik heykeller yerleştirme projesi kapsamında Konya  yolu güzergahında bulunan Mevlana Bulvarı’ndaki Ankara Emniyet Müdürlüğü ile  Ankamall Alışveriş Merkezinin arasında bulunan üst geçidin iki kenarına “Semazen  heykel” yerleştirildi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği heykellerin açılışının bu ay sonuna  kadar yapılması planlanıyor. Semazen heykelleri yapan Açıkhava Fabrikası Medya Reklamcılık AŞ Üretim  Müdürü Reşat Nuri Ülger, üst geçidin Mevlana  Bulvarı üzerinde bulunması nedeniyle belediyenin yenilenen asansörlerin üzerine  Semazen figürleri konulmasını istediğini bildirdi.

Heykellerin altına yerleştirilen saatlerde de Selçuklu mimarisine ait  figürlerin yer aldığını belirten Ülger, heykellerin yapımında çevreyle uyumlu,  yangına, depreme, sıcağa ve suya dayanıklı yeni nesil magnezit levhalar  kullanıldığını anlattı.

Heykellerin yapımının 1 ay, montajının da 1 hafta sürdüğünü ifade eden  Ülger, heykellerde kullanılan 50 metrelik led lambaların, Başkentlilere geceleri  görsel bir şölen sunacağını söyledi. Elektrikle çalışan heykellerin ve saatlerin,  uzaktan kumandayla ayarlanabildiğini bildiren Ülger, semazen heykellerin, üst  geçidi kullanan vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın