Çankaya Belediyesi ikinci Uluslararası Heykel Sempozyumu

Çankaya Belediyesi ikinci Uluslararası Heykel Sempozyumu, 9 Temmuz’da Kızılay Sakarya Meydanı’nda başlayacak.

19 gün sürecek ve Hitit Güneşi eserinin sahibi heykeltıraş Nusret Suman anısına yapılacak olan sempozyum, yurt içi ve yurt dışından gelecek sanatçıları Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak. “6’da Sanat” sloganıyla hayata geçirilen sempozyumda film gösterimleri, söyleşiler, müzik dinletileri ve HOY-TUR Halk Dansları Topluluğu’ndan dans gösterileri gibi farklı etkinlikler yer alacak.

Ucube’nin heykeltraşı

İlk gün NefesliShow-Band ve Velvele Perküsyon Grubu performanslarını sergilemeye hazırlanırken, sempozyum süresince Grup Egeli, Disgalonga, Grup Kibele gibi müzik grupları da konser verecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’ta Ucube olarak nitelendirdiği ve yapımı henüz tamamlanmadan yıkılmasına karar verilen İnsanlık Anıtı heykelinin sahibi heykeltıraş Mehmet Aksoy söyleşi bölümüne konuk olurken, Amerikalı heykeltıraş Carole Turner, Uruguaylı heykeltıraş Christian Rey, Yunan heykeltıraş Yorgos Kaltsidis gibi yurtdışından sanatçıları ağırlayacak olan Çankaya Belediyesi, yurt içinden ise Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yrd. Doç. Aysun Altunöz Yonuk, Atölye Ekin’den Deniz Gül ve Gökhan Bakır gibi heykel sanatçılarına evsahipliği yapacak.

 

“Çankaya Yazı” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek, Çankaya Belediyesi Uluslararası Heykel Sempozyumu Ankaralıları sanatla buluşturacak ve sanata doyuracak çerçevede hazırlık çalışmalarına devam ediyor.

Çankaya Belediyesi önceki yıllarda Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’na ev sahipliğini yaparken, bu yıl Çankaya Belediyesi adına ikincisini yapacağı Uluslararası Heykel Sempozyumu’nda vatandaşların sanata ilgisini çekmek amacıyla, sempozyumun gerçekleşeceği 9-27 Temmuz tarihleri arasında günden geceye yoğun bir etkinlik programı hazırlıyor. Yerli ve yabancı heykel sanatçılarının çalışmalarını yapacağı Sakarya Caddesi’nde vatandaşlar da sanatçılarla birlikte eserlerin oluşmasına katkıda bulunabilecekler. Heykel yapımlarının yanı sıra Ankaralılara görsel bir ziyafet de planlayan Sempozyum Düzenleme Kurulu, “6’da Sanat” sloganıyla başlayan akşam saatlerinde kum ressamlarının çalışmaları ve film gösterimiyle sempozyumu renklendirecek. Sempozyumda çeşitli konserlerle Ankaralılar canlı müzik keyfini de yaşayacaklar.

ÇANKAYA’DA ATIKLAR SANAT ESERİNE DÖNÜŞECEK

“Çankaya Yazı” etkinliklerinde Uluslararası Heykel Sempozyumu’nun yanı sıra 2-15 Ağustos tarihleri arasında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Çankaya Ulusal Atık Malzeme Heykel Sempozyumu” da çok sayıda sanatçı ağırlayacak.

Kızılay Sakarya Meydanında Hacettepe Üniversitesi’nden Tanzer Arığ, Tansel Çeber, Fırat Engin, Engin Sarı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Serkan Demir ve Kocaeli Üniversitesi’nden Sevtap Örgel gibi sanatçıların katılacağı sempozyumda Ankaralı sanatseverler atık malzemelerin sanat eserine dönüşmesine şahit olacaklar.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın