Atıktan Sanata

ÇANKAYA belediye başkanı Bülent tanık, 2-15 Agustus tarihleri arasında Sakarya caddesindeki atıkların heykele dönüştürüleceği ‘Atıktan Sanata’ temalı sempozyuma tüm sanat ve doğa severleri davet etti

Çankaya Belediyesi 2012 sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan ‘Çankaya Ulusal Atık Malzeme Heykel Sempozyumu’nun amacını atık yığını haline gelmiş çeşitli malzemeleri sanat eseri haline getirerek yeniden hayat vermek olarak belirledi. Artık yığını haline gelmiş malzemeleri sanata dönüştürecek genç sanatçılar ise Tanzer Arığ, Tansel Çeber, Sevtap Örgel, Fırat Engin, Serkan Demir ve Engin Sarı. Sempozyumun açılışı, DJ Sami’nin müzikleriyle ve yaptığı eski 45’likler programıyla tanınan Alper Fidaner’in DeModePop- 60’ların 70’lerin popüler aranjmanlarıyla yapıldı.

Atıktan Sanata

Tanık Çankaya belediyesi çalışanları ve Fen işleri elemanlarının da sanatçılara araç donanım ve iş makinesi, enerji ve elektrik sağlama konularında destek olacağını kaydetti.
Tüm bu ekip çalışması neticesinde işe yaramaz sanılan birçok atık malzemeden olağanüstü güzel sanat eseri niteliğinde eserin ortaya çıkarabileceğini göstermek istediklerini kaydeden Tanık, sanatçıların tasarımlarını merak ettiğini de sözlerine ekledi.

Kültür ve sanat akademisi

“İnsan varlığı bir ülkenin en değerli kaynağıdır doğal kaynaklarınız bitebilir eğer insanın üretici gücü gelişmiş ise her turlu sıkıntıya karsı çözüm üretebilinir. Bu insan varlığı ülkemizin gelişmesi ve toplumumuzun ihtiyaç duyduğu üretimin yapılmasına da katkı sağlayacaktır. Son yıllarda sığlaşan eğitim sistemimizin açıklarını giderebilecek şekilde kent de kültür ve bilinç geliştirme etkinlikleri düzenlemeyi özel bir görev biliyoruz.” diyen Tanık Sakarya caddesinin kültür ve sanat akademisi halini alması gerektiğini ifade ederek Kızılay bölgesinin, Çankaya Belediyesi tarafından bu nitelikte bir eğitim ve kültür odağına dönüştürülmeye çalışıldığını söyledi. Ayrıca Tanık serginin açılışında sanatçıların isteği üzerine kaynak yapmayı denedi.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın