Gazi üniversitesinde kaybolan heykeller

Gazi Üniversitesi: Heykelleri kıramayınca kaldırdık

Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası için tasarlanmış kadın ve erkek figürlü heykeller kaldırıldı. Rektör Danışmanı Prof. Dr. Emin Kuru, “Daha çok solun sahip çıktığı bir figürdü. Kırmak istedik de başaramadık” diyerek yapılanı savundu.

Serdar N. Yüce/soL
“Tükürürüm böyle sanatın içine” zihniyetinin heykel takıntısı bu kez Gazi Üniversitesi’nde baş gösterdi. Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Heykeltıraş Ali Hadi Bara’ya ait olduğu düşünülen “gençliğin ve geleceği temsil eden” heykellerin Resim-İş eğitimi Bölümü’nden kaldırılmasının şokunu yaşıyor.

2,70 boyundaki kadın ve erkek figürlü bronz heykeller geçtiğimiz Pazar günü bulundukları yerden kaldırıldı. Heykellerin okul yönetimi tarafından hiçbir bilgi verilmeden müze deposuna kaldırılması “müstehcenlik” iddialarını da beraberinde getirdi. Heykellerin müstehcen bulunduğu için kaldırıldığını söyleyen akademisyenler ve öğrenciler duruma tepkili.

Kadın ve erkek figürlü iki heykelin hikayesi ise bir hayli ilginç. Konuyla ilgili görüştüğümüz akademisyenler Gazi Üniversitesi binasının mimarı olan Mimar Kemaleddin Bey’in projede heykellere yer verdiğini, iki bronz heykelin de Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası’nın girişindeki iki sütunun önüne, yerleştirildiğini ancak 1970’li yıllarda, dönemin okul yönetimi tarafından heykellerin yerinden sökülerek şimdilerde kapalı olan Görme Engelliler Okulu’na nakledildiğini aktardı. Buna göre, nakil, 40 yılı aşkın bir süredir ilk yerlerinde duran heykellerin ilk sürgünü oluyor. Görme Engelliler Okulu’nun kapanmasıyla birlikte okulun bahçesine taşınan heykeller, bir süre de burada tutulduktan sonra “sokaktan gelip geçenler, bu çıplak heykellere ne der” diyen yönetimin kararıyla Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nün girişindeki koridora getiriliyor.
‘Okul yönetimi planlı davrandı’
Bölümün simgesi haline gelmiş bu heykeller geçtiğimiz Pazar günü sessizce, oldukları yerden alınıp Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi’ne kaldırıldı. Yöneticilerin öncesinde duyuru yapmaması ve öğrencilerin okulda olmadığı günü seçmiş olması şüphe uyandırdı. Aynı zamanda heykellerin kaldırıldığı gün, heykellerin fotoğraflarının da üniversitenin internet sitesinden kaldırılması, akıllara planlı hareket edildiğini getirdi. Öğrenciler, heykelleri görmek için müzeye gittiklerini ve heykellerin paravanlarla kapatıldığını söylerken akademisyenler ise heykellerin müzeye taşınmasının “yer değiştirme değil tecrit” olduğunu vurguladı.

Özrü kabahatinden büyük açıklama
Tepkiler üzerine konuya ilişkin açıklama yapan Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Emin Kuru ise heykellerin “ateist” Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel zamanında yaptırıldığını ve zamanında kırmak istedilerse de başarılı olamadıklarını söyledi. Facebook sayfasından açıklama yapan Kuru, skandal sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha çok solun sahip çıktığı bir figürdü. Alakasız şeyleri alakasız yerlerde sergilemek cahilliktir. Burası üniversite, bu heykeller ya beden eğitimine konur ya da hurdaya verilir. Resim bölümüne yakışan dünya normlarında nasıl bir heykel gerekiyorsa o yapılır.”

20131205-120910.jpg

20131205-120916.jpg

20131205-120922.jpg

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın