ABD’nin Kamusal Alandaki İlk Atatürk Heykeli

urkishNY.com – 10 Kasım 2013 tarihinde Amerika Atatürk Toplumu (Atatürk Society of America – ASA), Mustafa Kemal Atatürk’ün bronzdan yapılma gerçek boyutlu heykelinin açılışını yaptı.

NewsWatch.NationalGeographic.com’un haberine göre Washington DC’deki Türk Büyükelçiliği Rezidansı’nın bitişiğindeki Sheridan Circle’a konulan heykel, ABD’deki kamusal bir alana dikilen ilk Atatürk heykeli olma özelliğini taşıyor.

Heykelin açılışı zaman olarak, 1923 tarihinde kurulan laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yıldönümü ve 10 Kasım 1938 tarihinde hayatını kaybeden Atatürk’ün 75. ölüm yıldönümüne denk gelmiş oldu.

Ulusunu, işgalci yabancı birliklerden ve çağ dışı hilafetten kurtaran Atatürk,  yeni demokratik cumhuriyetinin yüzünün batıya dönük olmasını istediği için cinsiyet eşitliğinin olduğu laik bir yönetim sistemi benimsedi.

Her ne kadar 1625 Massachusetts Avenue’da bulunan Türk Büyükelçiliğinin arazisinde zaten gerçek boyutlu bir Atatürk heykeli olsa da o heykel, kolayca halkın ulaşabileceği bir heykel değildi. Dahası Doğu Avrupa kahramanlık heykeli tarzındaki o heykel, fiberglastan yapılma ve bronz tonlarında boyanmış bir heykeldi. ASA, Atatürk’ün daha iyisini hak ettiğini düşünerek yeni bir heykel için harekete geçti. Yeni heykelin ön planlarını oluşturan Türk-Amerikalı mimar Nuray Anahtar, ayrıca Semt İstişare Komisyonu (Advisory Neighborhood Commission), DC Kamu Alanları Kurulu (DC Board for Public Spaces ), Tarihi Koruma Komisyonu’ndan (Historic Preservation Commission) şehir yetkilileriyle toplantılar yaparak heykele ilişkin izin başvurularıyla ilgilendi.

Atatürk Toplumu Kurulu’nun ortak kararı, Atatürk’ün heykelinin zamansız gerçekçi bir tarzda ve bronz olarak yapılmasıydı.

011814-abdnin-kamusal-alandaki-ilk-ataturk-heykeli-1

 

Heykeltıraş Jeffrey Hall

Jeffrey Hall, heykelin yapımını üstlenmek isteyen yetenekli dört adayın arasından seçildi. Heykelin yapım sürecinde bazı komite üyeleri, devam eden çalışmalara bakmak ve yeni öneriler sunmak için Jeffrey’nin Virginia’daki stüdyosuna en az bir düzine kadar ziyarette bulundular.

İlk etaptaki 30.48 cm (12 inches) boyutundaki maket kil modeli üzerinde çalışmaya başlamadan önce Atatürk hakkında hiçbir şey bilmeyen Jeffrey, fakat Atatürk’e ilişkin yüzlerce fotoğrafa ve hatta Atatürk’ün tavırlarının yansıdığı eski filmlere dalmasının ardından büyük önderin tavrına Türkler kadar aşina oldu.

011814-abdnin-kamusal-alandaki-ilk-ataturk-heykeli-2

Söz konusu 30.48 cm’lik maket, sonrasında 86.36 cm’lik (34 inches) bir kil model şeklinde yeniden ölçeklendirildi. Sonrasında Jeffrey, 200.66 cm (6’ 7”) boyutundaki nihai heykele entegre edilecek gerçek boyutlu bir büst üzerinde çalışmaya başladı. Atatürk heykelinin oluşturulmasına ilişkin olarak artist tarafından hazırlanan slayt gösterisinihttp://www.kizoa.com/slideshow-maker/d6895486k1484568o1/the-making-of-the-ataturk-statueinternet adresi üzerinden izleyebilirsiniz.

011814-abdnin-kamusal-alandaki-ilk-ataturk-heykeli-3

Jeffrey’nin heykelinde Atatürk, konuşma yapan bir reformcu/öğretmen olarak betimlendi. Atatürk heykelinin sol elinde ünlü “Nutuk” kitabı da bulunuyor.

Jeffrey ayrıca koyu bronz bir heykel üzerine Atatürk’ün renkli gözlerini de yansıtmayı başardı. Açık renkli göz ilüzyonu, irislerin derine inmeden çok daha yüzeysel yapılmasıyla başarıldı.

Ayrıca Atatürk heykelinin çevresini saran kenarlıkların üzerinde de Atatürk’ün ünlü sözü “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazıyor.

Bu haber http://www.turkishny.com/usa-life/87-usa-life/142980-abdnin-kamusal-alandaki-ilk-ataturk-heykeli#.UutuMT3V94d adresinden alınmıştır.

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın