İsrail protestosu heykel vandalizmine dönüştü

25257890

Dün gece İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın, Gazze’ye karadan saldırısı dolayısıyla İsrail’i protesto ettiği konuşmasının ardından yaptığı çağrı üzerine grubun bir bölümü dağılırken, bazı kişiler ellerindeki taş, yumurta ve tahta parçalarını plazaya doğru atmaya başladı.

Polis ekipleri, biber gazı ve TOMA’larla tazyikli su sıkarak gruba tekrar müdahale etti. Gruptakiler de polise tepki göstererek, TOMA’ları taşladı.

Yaklaşık yarım saat süren müdahalenin ardından plazanın dış duvarının önünde toplanan gruptakiler, slogan attı.

AKDENİZ HEYKELİNİ TAHRİP ETTİLER

Bu arada, gruptan bazı kendini bilmezler de plazanın önündeki İlhan Koman’a ait Akdeniz heykelini yıkmaya çalıştı, başaramayınca tahrip etti.

AKDENİZ HEYKELİ
Ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın Türkiye’deki en bilinen eserlerinden biri olan Akdeniz Heykeli, şehrin tanınmış sembollerinden biri.
Heykel, Halk Sigorta’nın isteği üzerine yapıldı ve 1980’de şirketin Zincirlikuyu’daki genel müdürlük binasının önüne yerleştirildi.
Dört ton ağırlığında, 12 milimetre kalınlığında ve 112 metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşturulan bir kadın figürü.
Uzun süre Zincirlikuyu’daki genel müdürlük binası önünde durdu ve önünden gelip geçen otomobillerdeki insanlar onu uzaktan seyretti.
Ardından Galatasaray’da daha çok kişiyle buluşma fırsatı yakaladı. Şimdi de Levent’teki Yapı Kredi Binası’nın önünde duruyor.

İlgili yazılar:

One thought on “İsrail protestosu heykel vandalizmine dönüştü

  1. Akdeniz heykeli benim çocukluğumun heykeli. Ananemin evinden kendi evimize dönerken Zincirlikuyudan otobüsle geçerdik. Annemin kucağında otobüste giderken camdan dışarı bakıp bu heykeli her seferinde görünce ne kadar heyecanlanıp mutlu olduğumu hatırladım. Ben küçücüktüm. Bana dev gibi gelirdi boyutları. Neyse ki halen hafızamda o hali canlı. Yukardaki fotoğraf bu heykelle ilgili tek imgem olsa yazık olurdu!

Bir Cevap Yazın