Türkiye’deki “Düşünen Adam”ın Hikayesi

 Düşünmekle Akıl Hastalıkları Arasında Bağ Kuran Tek Ülke, Türkiye’deki “Düşünen Adam”ın Hikayesi

1. Bugün dünyanın birçok ülkesinde, Rodin’in ‘Düşünen Adam’ heykelinin kopyaları bulunmaktadır. Ve bu kopyalar, bulundukları her ülkede; müze, sanat galerileri ve üniversiteler gibi birçok önemli yapıya anlam katmaktadır.

Bugün dünyanın birçok ülkesinde, Rodin'in 'Düşünen Adam' heykelinin kopyaları bulunmaktadır. Ve bu kopyalar, bulundukları her ülkede; müze, sanat galerileri ve üniversiteler gibi birçok önemli yapıya anlam katmaktadır.

2. Hal böyleyken insanın aklına şu soru takılıveriyor: Peki o zaman biz, heykeli akıl hastanesinin bahçesine niçin koyduk? Merak edenler için hikayesi şöyle:

Hal böyleyken insanın aklına şu soru takılıveriyor: Peki o zaman biz, heykeli akıl hastanesinin bahçesine niçin koyduk? Merak edenler için hikayesi şöyle:
Fransa: ‘St. Paul de Vence’  Cote d’Azur’da bulunan bir kasabanın meydanında…

3. Rodin’in onca heykeli varken “Düşünen Adam” heykelinin kopyasının akıl hastanesinin bahçesine dikilmesi fikri, 1950’li yıllarda başhekimlik yapan Fahri Celal Göktulga’dan çıkmış.

Rodin’in onca heykeli varken “Düşünen Adam” heykelinin kopyasının akıl hastanesinin bahçesine dikilmesi fikri, 1950’li yıllarda başhekimlik yapan Fahri Celal Göktulga’dan çıkmış.
Amerika: Philadelphia’da, kendi adını taşıyan müzenin önünde.

4. 1953 yılında bir dergide heykelin fotoğrafını gören Başhekim Göktulga, heykelin yapımı için orada yatan hastalardan heykeltıraş Kemal Künmat’a ricada bulunmuş.

1953 yılında bir dergide heykelin fotoğrafını gören Başhekim Göktulga, heykelin yapımı için orada yatan hastalardan heykeltıraş Kemal Künmat’a ricada bulunmuş.
Amerika: Kolombiya Üniversitesi’nde ‘Felsefe’ bölümünün girişinde.

5. Aslında güzel sanatlar mezunu olmayan Künmat, salt eli yatkın olduğu için heykeli yapmayı kabul etmiş.

Aslında güzel sanatlar mezunu olmayan Künmat, salt eli yatkın olduğu için heykeli yapmayı kabul etmiş.
Buenos Aires’te, Kongre Binasının önünde…

6. Ancak Künmat, heykelin bitmesine az kala ‘Ben paramı isterim.’ demeye başlamış. İstediği miktar ise 40 bin liraymış.

Ancak Künmat, heykelin bitmesine az kala ‘Ben paramı isterim.’ demeye başlamış. İstediği miktar ise 40 bin liraymış.
Amerika: Stanford Üniversitesi’ndeki bir sanat merkezi binasının içinde..

7. Başhekim maaşının 400 lira olduğu günlerde zaten ‘heykel ödeneği’ olmadığı için Künmat’ın talebi geri çevrilmiş. Bunun üzerine sinirlenen Künmat; heykelin elini çenesine koyduğu kolunu yapmadan işi öylece bırakmış.

Başhekim maaşının 400 lira olduğu günlerde zaten ‘heykel ödeneği’ olmadığı için Künmat’ın talebi geri çevrilmiş. Bunun üzerine sinirlenen Künmat; heykelin elini çenesine koyduğu kolunu yapmadan işi öylece bırakmış.
Belçika: Brüksel’de bir mezarlıkta.

8. Hastane yönetimi ne yapacakları hususunda kara kara düşünürken, depresyon tedavisi için hastaneye yatan Yüzbaşı Mehmet Pişdar, heykelin kolunu tamamlayabileceğini söylemiş.

Hastane yönetimi ne yapacakları hususunda kara kara düşünürken, depresyon tedavisi için hastaneye yatan Yüzbaşı Mehmet Pişdar, heykelin kolunu tamamlayabileceğini söylemiş.
Tayvan: National Tsing Hua Üniversitesi içinde…

9. Heykeli tamamlayan Yüzbaşı Pişdar ise, mükafat olarak hastaneden taburcu edilmiş.

Heykeli tamamlayan Yüzbaşı Pişdar ise, mükafat olarak hastaneden taburcu edilmiş.
Fransa: Paris’te kendi adını taşıyan müzenin bahçesinde.

10. Heykelin tamamlanmasından sonra, hastane başhekimine ‘Neden düşünen adam heykeli dikildiği’ hakkında sorular soran gazeteciler ise şu cevabı almış:

Heykelin tamamlanmasından sonra, hastane başhekimine ‘Neden düşünen adam heykeli dikildiği’ hakkında sorular soran gazeteciler ise şu cevabı almış:

11. “Hastane dışındakilerin durumu içerdekilerden daha kötü. Bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor.”

“Hastane dışındakilerin durumu içerdekilerden daha kötü. Bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor.”

12. Ancak heykel o günden sonra gazetelerde çıkan tüm ‘Dikkat! Tımarhaneden azılı ve tehlikeli bir deli kaçtı, aramızda dolaşıyor.’ şeklindeki haberlerin öznesi durumuna gelmiş.

Ancak heykel o günden sonra gazetelerde çıkan tüm ‘Dikkat! Tımarhaneden azılı ve tehlikeli bir deli kaçtı, aramızda dolaşıyor.’ şeklindeki haberlerin öznesi durumuna gelmiş.

13. Ve böylece düşünmek ile akıl hastalığı arasındaki eşsiz bağlantı kurulmuş olur.

Ve böylece düşünmek ile akıl hastalığı arasındaki eşsiz bağlantı kurulmuş olur.
Çin: Guanzhou’daki opera binasının girişinde…

14. Bu saçma bağlantı ne yazık ki birçok Yeşilçam filminde de sıkça işlenmiştir. Ve bu sayede ‘düşünmek’ ile Bakırköy arasındaki bağlantı daha da güçlü bir hale gelir.

Bu saçma bağlantı ne yazık ki birçok Yeşilçam filminde de sıkça işlenmiştir. Ve bu sayede 'düşünmek' ile Bakırköy arasındaki bağlantı daha da güçlü bir hale gelir.
Almanya: Berlin’de, Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) içinde…

15. Rodin’in en önemli eserlerinden biri olan ‘Düşünen Adam’ın ülkemizdeki serüveni ne yazık ki bu şekilde gelişmiş..

Rodin’in en önemli eserlerinden biri olan 'Düşünen Adam'ın ülkemizdeki serüveni ne yazık ki bu şekilde gelişmiş..
Brezilya: Recife’de ‘Ricardo Brennand Enstitüsü’nde..

16. Ancak heykeli, bir üniversitenin bahçesine ya da şehrin önemli bir noktasına taşımak gibi bir alternatif de halen mevcut.

Ancak heykeli, bir üniversitenin bahçesine ya da şehrin önemli bir noktasına taşımak gibi bir alternatif de halen mevcut.
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi .

http://onedio.com/haber/dunyada-dusunmekle-akil-hastaliklari-arasinda-bag-kuran-tek-ulkenin-turkiye-oldugunu-kanitlayan-16-fotograf-602140

 

İlgili yazılar:

Bir Cevap Yazın