Biz kimiz

Umut Erhan 

Umut Erhan, 1978 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya Özel Gündoğdu Kolejinde tamamladıktan sonra lise eğitimini yine Konya’da Meram Fen Lisesinde tamamladı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Sağlık Kurumları Yönetimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli sağlık kuruluşlarında yönetici olarak çalıştı. 2011 yılına kadar Ankara’da yaşayan Umut, halen İstanbul’da bir ilaç firmasında medikal müdür olarak çalışmakta ve projeyi Ankara dışına taşımaya çalışmaktadır.

Kentheykelleri.com projesini Ocak 2007 tarihinde Ankara Heykelleri Web sitesi olarak internet üzerinden geliştirmiş daha sonra internette tesadüfen tanıştığı Haldun Cezayirlioğlu ile projeyi daha da genişleterek önce fotoğraf sergisi ardından katalog kitap şeklinde hazırlama çalışmalarına girmiştir. Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşan Umut Erhan’ın proje ile ilgili ilk fotoğraf sergisi 17 Aralık 2007 tarihinde Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde açılmıştır. Sonrasında birçok sergi-konferans ve üniversitede derse konu olan proje zaman zaman kesintiye uğrasa da gelişmeye devam etmektedir.

Haldun Cezayirlioğlu
Haldun Cezayirlioğlu, 1957 yılında Manisa , Demirci ilçesinde doğdu. İlköğreniminin ardından, orta öğrenimini Demirci İlk Öğretmen Okulu’ndan1975 yılında mezun olarak tamamladı. İlkokul Öğretmeni olarak başladığı çalışma hayatına, aynı yıl girdiği Yüksek Öğrenim Okulları Sınavı sonucu ara verdi.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın- Yayın Yüksek Okulunda sürdürdüğü yüksek öğrenimini 1979 yılında tamamladı.1979-1980 Yılları arasında, Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığa bağlı bir Genel Müdürlükte memur olarak çalışmaya başladı. Memuriyetten istifa ederek Ankara’daki bazı yerel gazete ve dergilerde muhabir ve editör olarak görev yaptı.Mecburi hizmet yükümlülüğü sebebiyle Gaziantep ve Ankara’nın çeşitli ilkokullarında 2 yıl süresince öğretmenlik yaptı.Naklen atandığı Başbakanlık Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde, 1984-1986 Yılları arasında “Yayın Sorumlusu” olarak görev yaptı ve pek çok yayının bastırılmasına katkı sağladı. Aynı yıllarda “ Türkiye Takvimi” adıyla 5 ayrı dilde hazırlanan, çok sayfalı ve bol fotoğraflı bir masa takviminin ülke tanıtımı amacıyla önerilip hazırlanmasında, basılmasında görev aldı.

1986-1987 Yılları arasında Devlet Bakanlığı’ndaÖzel Kalem Müdür Yardımcısı ve bilahare de “ Basın ve Dokümantasyon Görevlisi olarak çalıştı.1987 Yılında Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine Uzman olarak atandı. Aynı kurumda 1990-1991 yılları arasında Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak görev yaptı.1992 Yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne Basın Müşaviri olarak atandı. Aynı kurumda uzun yıllar “Basın Müşaviri” ve “ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü” olarak görev yaptı.

Değişik derneklerde ve vakıflarda Yönetici olarak görev yaptı. Halen Koleksiyoncular Derneği ve İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı Yönetim Kurulu üyelikleri devam etmektedir.

2000 Yılında yayımlanmış” Manisa Almanak ve Manisalanmak”, 2007 Yılında yayımlanmış “ Nasuh Matrakçı Minyatürlerinde XVI. Yüzyıl Osmanlı Seferleri” adlı eserleri bulunmaktadır.Köy Enstitüleri ve İslam Astronomisiyle ilgili konularda araştırmalarda bulunmaktadır.

Ayrıca, “Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri” konulu bir kitap tamamlamış bulunmakla birlikte, yayınlanmasına katkı sağlayacak bir sponsor bulunamadığından yayımlayamamaktadır.

Haldun Cezayirlioğlu’nun tüm çalışmalarının yer aldığı web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Bize ulaşmak için uerhan@gmail.com adresine mail gönderebilir veya aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

8 thoughts on “Biz kimiz

 1. Web sayfanızı şans eseri inceleyince sizin ile paralel çalışmalar yapan, üreten, Ankara ve kent kimliği üzerine yazılar yazan bir yazarın yorumlarını size yollamayı uygun buldum. Ayrıca web sayfasında ilginç yazıları mecut. http://www.erolcinar.com

 2. Merhaba, projenizi çok beğendim. Kişisel blogumda karşıma çıkan çeşitli heykellerin fotoğraflarını, bulabilirsem hikayelerini, heykeltraşlarını yayımladığım oluyor. Hatta, Ankara heykellerini, ya da başka bir kentin heykellerini araştırıp kitap yazsan deyip duran bir arakdaşım var, burada bu işe soyunmuş birini görmek ne güzel, hemen bu adresi haber vereyim 🙂 Sayfaları henüz gezmedim, Devlet Mezarlığı’ndaki soyut heykeller hakkında bilgi var mı acaba? Biraz gezinip, kabul ederseniz bende olan fotoğraf ve resimlerden gönderebileceklerime bakayım….(ne var ki ben de Ankara heykelleri fazla yok, daha çok Bursa ve biraz da küçük kentlerde-kasabalarda vs. karşıma çıkan heykellerin fotoğrafı var )

 3. İnternette araştırma yaparken yanılmıyorsam Çankaya belediyesinin ortaklığında “Ankarada Kent Heykelleri” başlıklı bir slayt sunumu gerçekleştirileceğini gördüm. Böyle bir sunuma farklı kentte ikamet etmekten dolayı katılamayacak olmam beni haklı olarak üzmüş bulundu. Ancak ileriki dönemlerde bu site hakkında araşatırma yapma ihtiyacından kaynaklı bugün ne güzel ki burada bir memnuniyete ulaşmış bulunuyorum.

  Herşeyden önce şunu ifade etmeliyim ki “www.kentheykelleri.com” web sitesinin bu çalışmasını, aslında heykeltraş meslektaşlarımın görevleri saydığım bir ihtiyaçtan doğan anlayışla ortaya koymaları gerekiyor iken dışardan birilerinin bunu değerlendirmesi beni son derece sevindirmiş olmakta birlikte olumlu yönde şaşırtmıştır. Bu projede emeği geçen herkese minnettarlığımı ifade etmemin bir borç olduğunu açıkca iafe etmek isterim.

  Benim de kendime bir misyon olarak hedef belirleyip, uzun yıllardır üzerinde çalıştığım benzer bir projeye haklı bir yaklaşımla el atmış bulunuyorsunuz. Bu tür çalışmaların kültür varlıklarımıza ilelebet katkı sağlayacağı da aşikardır. Bir kentin tapusu olarak kabul gördüğüm kent heykeleri türk keykel sanatı başda olmak üzere diğer sanat disiplinlerine de burada süreklilikte büyük bir katkı sağlayacağı göz ardı edilemez.

  Kültür varlıklarını burada ortaya koymak her ne kadar bir kent üzerinde gözüküyor olsa da aslında olması gereken makro bir çalışmaya başlangış etmiş olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

  Sadece heykel>sanat icra etmek yeterli olmadığı, bunun yanısıra kültür varlıklarının bir şekilde kitle iletişim araçlarıyla yayınlanması elbetteki en azından türk heykel sanatının evrensel kabulüne bir kazanım sağlayacağı kaçınılmazdır. Günümüz Türkiye’sindeki heykel sanatına olan bakışa da bir değer katacağını var sayıyorum.

  Maalesef kimi kültür değerlerimizin Osmanlıda soyutlanmış olması; artık günümüzde bir Osmanlı “TABU”su değil, bir kentin kültür varlıklarını evrensel bir ebedi çizgide “TAPU”su olmaya taşıyacaktır.

  Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

 4. sevgili dostlar elinize sağlık çok güzel bir sey yapmışsiniz
  ben hem bir ankaralı hemde bir heykeltıraş olarak çok beyendim , destekliyorum ,bir şeyde yardıma ihtiyacınız olursa elimden geleni yapmaya çalışırım

 5. İkinci ziyaretimde bir duyarlıklık yorumu görmek güzel.
  Evet, ne güzel ki bir meslekdaşım da düşüncelerini burada paylaşmış olması beni tekrar sevindirdi. (Bora Türkkan arkadaşımıza saygılar).

  Teşekkürler herkese…

 6. çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlarım. şemsiyeli kız heykelinin fiyatını öğrenmek istiyorum. teşekkürler.0507-2296093

 7. Bilkent Üniversitesi, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı öğrenciyim. Ankara’daki heykellerle ilgili bir proje hazırlamam gerekiyor. size ulaşabilceğim bir mail adresi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın